Acest ghid Off-Axis este realizat pentru Baader FlipMirror II (BFM II).

Coșul dumneavoastră va totaliza 6 puncte care pot fi convertite într-un cupon de 6,00 lei.
![]() |
165.41 Lei x 4 rate |
Sistemul de ghidaj se conectează la portul inferior al BFM II și trimite lumină printr-o prismă la o cameră de ghidaj, independent de poziția oglinzii.
Puteți atașa Off-Axis Guider pentru Baader FlipMirror II (BFM-OAG) direct la diagonala Baader FlipMirror II. Trebuie doar să eliminați inelul distanțier mic care este inclus, astfel încât prisma să fie complet introdusă în calea de lumină a BFM II.
Distanța dintre axa optică și centrul prismei OAG este de 17,5 mm - odată ce inelul de distanțare de 4 mm este îndepărtat. Această distanță oferă cel mai mare câmp posibil fără vignetare, păstrând totodată avantajele prismei mari și mobile. Aceste informații sunt importante, printre altele, pentru a putea estima sau evita vignetarea senzorului camerei.
Dacă prisma ar intra prea mult în calea luminii, inelul distanțier de 4 mm poate fi introdus. Cu toate acestea, acest lucru reduce suprafața utilizabilă a prismei și astfel cantitatea de lumină care poate fi utilizată pentru urmărire.
Rețineți: aceasta este singura prismă care poate fi reglată pentru a centra activ o stea pe senzorul de ghidare. Partea verticală a prismei trebuie să fie orientată spre telescop.
BFM-OAG este de asemenea parte din Off Axis Guider pentru RCC (RCC-OAG). Pentru a utiliza acest articol cu BFM II, trebuie să eliminați unitatea cu prisma de ridicare din inelul T-2 și inelul distanțator de la prisma pick-up exact ca în cazul Off-Axis Guider pentru BFM II.
Prisma este întotdeauna sub oglindă, astfel încât poate fi folosită și atunci când oglinda este în jos, de exemplu pentru a ghida o cameră planetară conectată la portul superior. Când oglinda este ridicată, camera din portul din spate ar trebui să fie aliniată astfel încât prisma să fie sub partea lungă a senzorului.
Aveți mai multe opțiuni pentru a seta camera de ghidaj pe același plan de focalizare ca și camera/ocular care sunt conectate la calea principală de lumină a FlipMirror. Puteți utiliza combinațiile obișnuite de tuburi extensii T-2 sau M48 pentru a schimba poziția aparatului foto/ ocularului. Dacă aveți nevoie pentru a aduce autoguiderul mai departe de BFM II, puteți extinde tubul de 1,25" al autoguiderului dvs. cu una sau două extensii DT-4 și blocați poziția cu inelul de focalizare FR-4.
Dacă utilizați un Off-Axis Guider, trebuie să luați în considerare și poziția de focalizare a camerei de ghidaj. Dacă utilizați Off-Axis-Guider pentru Baader FlipMirror II, precum și o cameră de ghidaj al cărei plan de imagine este la capătul superior al Off-Axis-Guider (adică fără back focus suplimentar), planul de imagine al camerei și ocularului se află la aproximativ 24 mm în spatele celor două fitetee T-2 ale BFM II. O cameră CCD cu back focus scurt de exemplu poate fi ajustată la această distanță cu un VariLock 29, la fel ca ocularul cu reticul Polaris I când este conectat direct la VariLock 29 prin T-2. Astfel, este posibilă o adaptare foarte scurtă.
- Conexiune spre ocular
- 1,25"